Kalıcı Reklam Yöntemleri Nelerdir?

Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte rekabet ortamlarında da artış görülmektedir. Firmalar ve kuruluşlar daha güzel ve güvenilir hizmet vermek için birbirleriyle yarışır duruma gelmiş bulunmaktadırlar. Bu rekabet ortamından üstün çıkmak, müşteri kaybetmemek ve müşteri kazanmak için bir dizi kampanyalar düzenlemeye başlamışlardır.Bunlara örnek vermek gerekirse GSM sektöründe büyük bir rekabet söz konusu diyebiliriz. Turkcell, Vodafone ve Avea GSM şirketlerinin müşteri kazanmak için büyük bir rekabet içine girmişlerdir. Tabiî ki bu kampanyaların birde tanıtımı vardır. İşte burada devreye reklam sektörü giriyor. Kaliteli bir kampanyayı, diğer rekabet içinde oldukları şirkete müşteri kaptırmamak için kaliteli reklam olması gerekir.  Kalite bir reklam ise akılda kalıcı asla unutulmaya yüz tutmayan reklam demek diyebiliriz. Unutulmayan reklamlarda ise kuruluşlar ve şirketler kazanır, reklam sektörü kazanır ve halk kazanır.

 

Hatırlarsınız ki bir zamanlar Turkcell, Avea ve Vodafone kurumları arasında numara taşıma kampanyaları düzenlenmişti. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu kampanyalar 1 adım daha ileri giderek yerini 3g teknolojisine bıraktı.3g’nin Türkiye’ye ayak basmasıyla birlikte GSM operatörleri hemen işe koyularak ilk bu hizmeti kalite ve en hızlı şekilde hizmet vermek için bir takım sözleşmeler, yenilikler yapmışlardı. Bu yenilikleri en hızlı ve en büyük kitleye Televizyon ile duyuracakları için en güzel reklamı ve doğru reklamı seçmeleri gerekti. Hatta unutmuyorum Turkcell bir kampanya düzenlemişti “Turkcellin çekim gücü” adlı hem yarışma hem müşteri çekme amaçlı.Bu kampanya’ya da ödül koyarak kişilerin katılmasını teşvik edici bir harekette bulunmuştu. Ödül büyük olunca katılımda büyük oluyor ve bundan hem kişiler hem firma kârlı çıkıyordu. (Ödül yurtdışında eğitimdi belki merak edenleriniz olabilir.)

 

Gördüğünüz gibi hala ben bu reklamı unutmadığıma göre bu reklam “AKILDA KALICI” bir reklam.Bir reklamın akılda kalıcı olması için kişilerin dikkatini çekmeli, merak uyandırmalı,ilgi alanlarına hitap etmelidir.Reklam sektöründe en önemli konu merak ve güvendir.Merak insana her şeyi yaptırabilir.Eğer bir reklamda insana merak duygusu uyandırabiliyorsa o reklamın akılda kalıcı, unutulmamaya yüz tutmaması için hiçbir sebep yoktur.

 

Merakla beraber güvenilirlikte ön planda yer alıyor. Hangi insan güvenmediği bir markanın malını alıp kullanır ki? Cevabın hayır olduğu tahmin etmek hiçte zor değil. Reklam yapılırken firmanın popülerliği ve güvenilirliği ön sırada yer alır.Bir reklam bir firma ve kuruluşu vezirde yapar rezilde yapar. O yüzden reklam yaptırılırken her şeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Televizyonda verilen bir reklamı düşünelim. Bu reklamı yedisinden yetmişine milyonlarca kişi izleyecektir.Bu yüzden her yaşa hitap etmesi firmaya kazançlı olarak geri dönecektir.7 yaşındaki çocuk o reklamdan bir şeyler öğrenmeli ve aklında kalmadı.Geniş kitlelere hitap edecek olan reklamlar profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Unutulan reklamın müşterisi az olur. O yüzden unutulmamalı hem reklamı yapan hem de reklamı yaptıran kuruluş kazanmalıdır. Bu noktada devreye kalite,deneyim ve tercüme giriyor.

 

Kaliteli bir reklamda görsellikte önemlidir. Mesela banka reklamlarında genellikle yeşil renk kullanılır. Yeşil, güveni sembolize eder. Siz güvenmediğiniz bir bankaya para yatırır ya da o bankadan işlerinizi yürütür müsünüz ? hayır cevapları duymak hiçte zor olmayacak bu soruya. O yüzden bir güvenilir firmanın reklamını yaparken her açıdan profesyonel olmak gerekir ve en iyi şekilde anlam yüklü mesajların verilmesi gerekir.